تازه‌های موسیقی

۲۷ مهر ۱۳۹۲
اکثرِ قطعاتِ بی‌نامِ عجمی ممکن است اندکی قدیمی‌تر از قطعات دسته‌ی اول بوده بیشتر مربوط به موج‌های ورود موسیقی‌دانانِ ایرانی به عثمانی در قرن شانزدهم میلادی باشند و نیز این احتمال کاملاً وجود دارد که برخی از این‌ها از کارگان‌‌های قدیمی‌تری بیایند و نه لزوماً توسط همین عجمیانِ مهاجر یا اسیرْ «ساخته» که فقط به‌وسیله‌ی آن‌ها «روایت» شده باشند.

علی بلیغی

برای شنیدن موسیقی خوب ایرانی، راه‌های زیادی وجود ندارد. یکی از این بهترین راه‌ها پیگیری موسیقی از طریق ناشران موسیقی تخصصی است. نشر موسیقی هرمس همیشه برای جلب شنونده‌های خاص از آهنگسازان و هنرمندان جوان و حتی گاه گمنام استفاده می‌کند. بنابراین دنبال کردن آلبوم‌های جدید این ناشر موسیقی خالی از لطف نیست. 

Kastehکاسته

کاسته آخرین آلبومی است که توسط هرمس منتشر شده است، آلبومی با هنرمندی احسان صدیق: گیتار الکتریک و پیانو، پرویز نوروزی: ساکسفون، روزبه فدوی: درامز، ریتم‌سازی.
کاسته نام یکی از فواصل موسیقی است. در مقابل کاسته، افزوده قرار میگیرد که هر دوی این صداها در موسیقی کلاسیک دوره‌ی رمانتیک و دوره‌های قبل‌تر از آن ممنوع بوده و تنها در موسیقی مدرن قرن 20 و شکستن تمام قوانین پیش از آن، آهنگسازان با فراغ بال توانستند از این فواصل استفاده کنند.

آلبوم کاسته در ساختن فضاهای کم‌تر تجربه ‌شده‌ی ایرانی بسیار تواناست، گیتار الکترونیک از گرفتن آکوردهای کاسته و ساکسفون در پرش‌های ملودیک و هماهنگ با فضای هارمونیک شنونده‌ی تازه نفس را غافل‌گیر می‌کند. تریوی احسان صدیق در اصل یک گروه سه نفره پیشتاز است که با اولین قدم خود جای محکمی در بین هنرمندان پیشتاز موسیقی  گذاشت.قیمت این اثر با احتساب هزینه‌ی حمل در سایت هرمس 80000 ریال است.
لینک آلبوم

یک روز

«یک روز» نام آلبوم دیگری است که توسط هرمس منتشر شده است. آلبوم موسیقی یک روز با هنرمندی شهرام غلامی، پژمان حدادی، راجیب چاکرابورتی تهیه شده است. شهرام غلامی در معرفی این اثر می‌گوید: « حدود دو سال پیش، زمانی که قرار شد به عنوان میهمان، نغمه‌هایی با گروه صاحب نام دستان بنوازم، با نوای کم نظیر سارود راجیب چاکرابورتی دیگر هنرمند همراه این گروه آشنا شدم. به پیشنهاد دوست بسیار عزیزم پژمان حدادی بر آن شدیم تا این سه نوازی را ضبط کنیم. فردای آخرین کنسرت گرد هم نشستیم و نواختیم … » موسیقی ترکیبی یا فیوژن یکی از انواع موسیقی است که برای به دست آوردن نتیجه‌ی خوب از آن نیاز است که نوازندگان و آهنگسازان با اتکا به دانش چند جانبه موسیقیایی‌شان، بر چند سبک موسیقی نیز تسلط مکفی داشته باشند و تنها در استودیو نشستن و کنار هم ساز زدن چیزی به فرهنگ شنیداری مخاطبان نمی‌افزاید.

yek rozاین که شهرام غلامی چقدر با موسیقی هندی آشناست و راجیب چاکرابورتی از موسیقی ایرانی چه دانسته‌هایی دارد بسیار حیاتی است و ماحصل تلاش‌های این هنرمندان نتوانسته است به انتظارات مطلوب نزدیک شود.اما باید باور داشت وجود چنین آلبوم‌هایی برای پیکر نحیف و رنجور موسیقی در ایران بسیار ضروری است و ما باید در نظر داشته باشیم که هنرمندانمان با چه امکانات کمی دست به چنین آفرینش‌هایی می‌زنند و همچنین شنیدن این اثر خالی از لطف نیست. قیمت این اثر با احتساب هزینه‌ی حمل در سایت هرمس 80000 ریال است.

لینک آلبوم

عجملر

عجملر نام تازه‌ترین آلبوم موسسه‌ی فرهنگی هنری ماهور است. ماهور را می‌توان شاخص‌ترین ناشر موسیقی جدی در ایران دانست. در معرفی عجملر آمده است:« این آلبوم گزیده‌ای‌ است از آثار برجسته‌‌ی منسوب به موسیقی‌دانان و یا آهنگ‌سازانِ ایرانی‌ای که ظاهراً مقارن با دوره‌ی صفویه به عثمانی رفته یا به‌وسیله‌ی سلاطین عثمانی به آنجا بُرده شده و بدین‌ترتیب در دربار استانبول به فعالیت هنری مشغول بوده‌اند. در دو رساله‌ی عثمانیِ قرن هفدهمی و هجدهمیِ علی اوفکی و دیمیتری کانتمیر بخشی از این آثار  به نام موسیقی‌دانانِ کم‌و‌بیش آشنایی چون حسن‌جان، شاه‌قلی و چنگی جعفر و بخش دیگری با عنوانِ کلیِ عجمی، عجملر،  عجمیان و غیره ثبت و به دو روشِ متفاوت آوانویسی شده است. اکثرِ قطعاتِ بی‌نامِ عجمی ممکن است اندکی قدیمی‌تر از قطعات دسته‌ی اول بوده بیشتر مربوط به موج‌های ورود موسیقی‌دانانِ ایرانی به عثمانی در قرن شانزدهم میلادی باشند و نیز این احتمال کاملاً  وجود دارد که برخی از این‌ها از کارگان‌‌های قدیمی‌تری بیایند و نه لزوماً توسط همین عجمیانِ مهاجر یا اسیرْ «ساخته» که فقط به‌وسیله‌ی آن‌ها «روایت» شده باشند. همه‌ی این آثار دارای فُرم پیشرو هستند و در مقام‌های متنوع، روی ریتم‌های معمولاً پیچیده ــ نظیر چهارده‌ضربی، چهل و هشت ضربی یا حتی هشتاد و هشت ضربی ــ و با سبکی بسیار نظام‌مند و غنی آهنگ‌سازی شده‌اند. در آلبوم حاضر، علاوه بر گزیده‌ای از این کارگان، چند قطعه از آهنگ‌سازانِ مشهور یا گمنامِ غیرایرانیِ همین دوره‌ی تاریخی که سبک فنی‌شان دارای سنخیت‌هایی با سبک قطعات عجمی است نیز به‌عنوان نمونه‌هایی از پیوند موسیقی قدیم ایران و عثمانی نواخته شده‌ است.»

یکی از بهترین روش‌های شناخت تاریخی موسیقی اجرای دوباره همان آثار با تکنیک و سازهای همان بستر تاریخی است. آلبوم عجملر با پشتکاری طاقت‌فرسا با رویکردی تاریخی به جست‌و‌جوی موسیقی ایرانی که در دوره‌ای خاص از ایران جدا شده، می‌پردازد. عجملر تراژدی موسیقی ایرانی و عثمانی است یعنی موسیقی ایرانی در خدمت دربار عثمانی.ajamlar
در ادامه‌ی معرفی این اثر می‌خوانیم: « سیاستِ طرحِ حاضر در نحوه‌ی اجرای آوانویسی‌های قدیمی، از یک سو به‌منظور قابل استفاده‌کردنِ این موسیقی برای شنونده‌ی ایرانیِ امروز و از سوی دیگر برای قابل جذب‌ شدنِ آن در سبک‌ها و کارگانِ فعلیِ موسیقیِ هنریِ ایران، بیش از آن‌که برای جنبه‌ی بازسازیِ دقیقِ قطعات به آن شکلی که در زمان خود نواخته می‌شده و جزئیاتش طبیعتاً چندان بر ما معلوم نیست اهمیت قائل شده باشد، با تکیه به مستندات موسیقی‌شناختی و تاریخیِ محکم، بر «ترجمه‌ی عملیِ» آن‌ها از هر لحاظ به زبانِ زیباشناسیِ موسیقیِ کلاسیکِ ایرانی استوار شده‌ است.
آلبوم عجملر را آرش محافظ، فرید خردمند،‌ بهناز بهنام‌نیا، احسان عابدی، امیر شریفی، شیوا عابدی،‌ فرشاد توکلی، بهاره فیاضی و آساره شکارچی نواخته‌اند.»
قیمت این اثر در سایت ماهور 192000ریال است.
لینک آلبوم

نظر شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (20)