معرفی کتاب «گفتمان نقد»

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
هر یک از مقالات این کتاب رهیافتی در نقد ادبی مدرن یا مفاهیمی از نظریه‌های ادبی جدید را تبیین می‌کند و یا در نقدی عملی بر یک اثر ادبی به کار می‌برد.

درنگ| کتاب گفتمان نقد به قلم حسین پاینده (استاد نظریه و نقد ادبی دانشگاه علامه طباطبائی) در 466 صفحه توسط انتشارات نیلوفر منتشر شده است. این کتاب مجموعه‌ای از 20 مقاله در زمینه‌ی نقد ادبی است و از هفت بخش تشکیل شده است:

بخش اول: نظریه و نقد رمان، شامل دو مقاله

بخش دوم: نظریه و نقد داستان کوتاه، شامل شش مقاله

بخش سوم: نظریه و نقد شعر، شامل سه مقاله

بخش چهارم: نقد فیلم، شامل یک مقاله

بخش پنجم: نقد نمایشنامه، شامل یک مقاله

بخش ششم: مباحث نظری نقد، شامل هفت مقاله

بخش هفتم: ضمائم، شامل متن پنج اثر ادبی (چهار داستان کوتاه و یک نمایشنامه)

کتاب گفتمان نقد برای آن دسته از علاقه‌مندان نقد ادبی نوشته شده است که می‌خواهند هم با برخی مباحث و نظریه‌های مهم در زمینه‌ی نقد آشنا شوند و هم این‌که کاربرد عملی آن نظریه‌ها را در نقدهایی بر متون برگزیده (شامل رمان، داستان کوتاه، نمایشنامه، فیلم و شعر) ببینند. هر یک از مقالات این کتاب رهیافتی در نقد ادبی مدرن یا مفاهیمی از نظریه‌های ادبی جدید را تبیین می‌کند و یا در نقدی عملی بر یک اثر ادبی به کار می‌برد. از جمله اهداف مؤلف، تأکید گذاشتن بر ماهیت نظام‌مند نقد و اتکاء آن به نظریه است. در نقدهای ارائه‌شده در این کتاب، هم از رهیافت فرمالیستی برای قرائت متون ادبی بهره گرفته شده است و هم از رهیافت‌های روانکاوانه و فمینیستی و غیره، با این امید که پیکره‌بندیِ کتاب بتواند ماهیت دموکراتیک نقد ادبی را  ــ که از تکثرگرایی و چندصدایی بودنِ آن ناشی می‌شود ــ به وجهی تا حد ممکن شایسته نشان دهد. فرمالیسم، نقد روانکاوانه، پسامدرنیسم، فمینیسم، مطالعات فرهنگی، و تئاتر معناباختگی از جمله‌ی مباحث کتاب حاضر هستند. برخی از آثاری که در این کتاب نقد شده‌اند، عبارت‌اند از: رمان‌های «جزیره‌ی سرگردانی» و «ساربانْ سرگردان» اثر سیمین دانشور، داستان کوتاه «بچه‌ی مردم» اثر جلال آل‌احمد، شعر «دریا» سروده‌ی شفیعی‌کدکنی، فیلم «سلام سینما» ساخته‌ی محسن مخملباف، اشعاری از سهراب سپهری و آثاری از برخی داستان‌نویسان و شاعران و نمایشنامه‌نگاران غیرایرانی. کتاب گفتمان نقد شامل نمایه (موضوعی، اشخاص و آثار) است.

 

نظر شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (6)