معرفی کتاب «روانکاوی فرهنگ عامّه»

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
بَری ریچاردز، مؤلف این کتاب، استاد دانشگاه بُرنموت در انگلستان و مدیر مرکز تحقیقات ارتباطات عمومی در این دانشگاه است. او پیش از این استاد روابط انسانی در دانشگاه شرق لندن بوده‌ است.

درنگ| کتاب روانکاوی فرهنگ عامّه، ترجمه‌ی حسین پاینده، با این هدف نوشته شده است که حوزه‌ی میان‌رشته‌ای جدید در علوم انسانی موسوم به «مطالعات فرهنگی» را با تحلیل جلوه‌هایی آشنا از زندگی روزمره به خواننده معرفی کند. چرا فوتبال تا به این حد پُرطرفدار است؟ جایگاه اتومبیل در فرهنگ مدرن چیست و چرا برخوردار بودن از اتومبیل به موضوعی حیاتی در زندگی بسیاری از ما تبدیل شده است؟ ولعِ خریدِ کالا از کجا ناشی می‌شود و چرا زرق‌وبرق کالای جدید برای ما اینچنین فریبنده است؟ آگهی‌های تجاری و تبلیغات کالا با توسل به کدام تدابیر در ما اثر می‌گذارند؟ شیفتگی جوانان به موسیقی پاپ ریشه در چه عوامل ناپیدایی دارد؟ در کتاب روانکاوی فرهنگ عامّه به این پرسش‌ها و پرسش‌های مشابه در خصوص فرهنگ عامّه از دیدگاهی روانکاوانه پاسخ داده می‌شود. بخش نخست کتاب، به بحثی نظری در خصوص روش انجام ‌دادن تحقیقات روانکاوانه درباره‌ی فرهنگ اختصاص دارد و برای کسانی که مایل‌‌اند این شیوه‌ها را در بررسی فرهنگ جامعه‌ی ایران اِعمال کنند،‌ راهنما و معرف منابع موجود در این زمینه است. بخش دوم، بررسی‌های موردی درباره‌ی جنبه‌های عمومی فرهنگ معاصر (مصرف‌گرایی، سبک زندگی، علاقه‌ی وافر به فوتبال، موسیقی عامّه‌پسند و غیره) را شامل می‌شود. نمونه‌های تحلیل روانکاوانه‌ی فرهنگی در این بخش، حکم الگو و سرمشق برای تأمل و باریک‌اندیشی در جلوه‌های همه‌گیرِ فرهنگ معاصر را دارد. سرانجام بخش سوم کتاب دیدگاهی روانکاوانه در خصوص موضوع اخلاق و فروپاشی قیدوبندهای اخلاقی در دوره‌ی پسامدرن ارائه می‌دهد.

دکتر بَری ریچاردز، مؤلف این کتاب، استاد دانشگاه بُرنموت در انگلستان و مدیر مرکز تحقیقات ارتباطات عمومی در این دانشگاه است. او پیش از این استاد روابط انسانی در دانشگاه شرق لندن بوده‌ است. وی ابتدا در رشته‌ی روانشناسی بالینی تحصیل کرد و متعاقباً در جامعه‌شناسی تخصص گرفت. به علت همین پس‌زمینه‌ی تحصیلی، دکتر ریچاردز به ادغام بصیرت‌های روانکاوانه در تحقیقات فرهنگی و اجتماعی علاقه‌مند است و رهیافت روانکاوانه ـ فرهنگی را نظریه‌پردازی کرده است. از دکتر ریچاردز تاکنون کتاب‌ها و مقالات متعددی منتشر شده است که از آن جمله می‌توان به کتاب تمثال‌های فروید (1989) و کتابی مشترک با عنوان پویش‌شناسی تبلیغات کالا (2000) اشاره کرد.

دکتر حسین پاینده، مترجم این کتاب، متخصص نظریه و نقد ادبی است و ده‌ها مقاله و چندین کتاب در این حوزه و نیز در حوزه‌ی مطالعات فرهنگی منتشر کرده است که از آن جمله می‌توان به کتاب نقد ادبی و دموکراسی (چاپ دوم 1388) و نیز قرائتی نقادانه از آگهی‌های تجاری در تلویزیون ایران (1385) اشاره کرد. وی عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبائی است.

ویراست دوم کتاب روانکاوی فرهنگ عامّه در 287 صفحه، شامل نمایه، توسط نشر ثالث منتشر شده است.

 

نظر شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (15)