معرفی کتاب «زبانشناسی و نقد ادبی»

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
کتاب می‌کوشد تا چشم‌اندازی تا حد امکان متوازن از این دیدگاه‌ها ارائه دهد. به این منظور، مقالاتی از دو زبانشناسِ‌ آشنا با نقد ادبی و دو منتقد ادبی‌ آشنا با زبانشناسی (رومن یاکوبسن، دیوید لاج، راجر فالر و پیتر بَری) در این مجموعه به خواننده ارائه می‌شوند.

درنگ| کتاب زبانشناسی و نقد ادبی به منظور معرفی شیوه‌های کاربرد زبانشناسی در مطالعات نقادانه‌ی ادبی توسط مریم خوزان و حسین پاینده ترجمه شده است. این کتاب دربرگیرنده‌ی مجموعه مقالاتی است که مترجمان از زبانشناسان و نظریه‌پردازان ادبی مشهوری از قبیل رومن یاکوبسن، راجر فالر و دیوید لاج انتخاب کرده‌اند. نقد ادبی، به ویژه در دهه‌های اخیر، هر چه بیشتر خصلتی میان‌رشته‌ای یافته و به عبارت دیگر بسیاری از اصول و روش‌های خود را از سایر علوم انسانی به عاریت گرفته است. پیدایش رهیافت‌هایی از قبیل نقد فلسفی، نقد روانکاوانه، نقد جامعه‌شناسانه، نقد ساختارگرایانه و امثال آن‌ها بر سرشت پذیرنده‌ی نقد ادبی در دوره و زمانه‌ی ما دلالت می‌کند. اما آیا می‌توان زبانشناسی را ــ که مطالعه‌ی علمی زبان است ــ در مطالعات نقادانه‌ی ادبی به کار برد؟ پاسخ‌های گوناگونی که از دیدگاه‌های گاه متضاد به این پرسش داده شده‌اند، بسیار بحث‌انگیز بوده‌اند. کتاب حاضر می‌کوشد تا چشم‌اندازی تا حد امکان متوازن از این دیدگاه‌ها ارائه دهد. به این منظور، مقالاتی از دو زبانشناسِ‌ آشنا با نقد ادبی و دو منتقد ادبی‌ آشنا با زبانشناسی (رومن یاکوبسن، دیوید لاج، راجر فالر و پیتر بَری) در این مجموعه به خواننده ارائه می‌شوند. گزینش و انتشار این مقالات بر مبنای ملاک تکثر آراء بوده است تا پیکربندی عمومی کتاب بتواند ــ به تأسی از روح زمانه‌ی ما ــ ماهیت چندصدایی‌ نقد ادبی را به وجهی شایسته‌تر نشان دهد. کتاب زبانشناسی و نقد ادبی نخستین بار در سال 1369 انتشار یافت و به سرعت به متن درسی در رشته‌ی زبانشناسی و نیز ادبیات تبدیل شد. در ویرایش دوم، یک مقاله‌ی جدید با عنوان «سبک‌شناسی» به کتاب افزوده شده، و نیز نمایه‌ی موضوعات،‌ اشخاص و آثار و واژه‌نامه‌های انگلیسی و فارسی بسط داده شده‌اند.

عنوان مقالات کتاب زبانشناسی و نقد ادبی به شرح زیر است:

«بررسی ادبیات به منزله‌ی زبان» (راجر فالر)

«قطب‌های استعاری و مجازی در زبان‌پریشی» (رومن یاکوبسن)

«زبان ادبیات داستانی نوگرا: استعاره و مجاز» (دیوید لاج)

«زبانشناسی و شعرشناسی» (رومن یاکوبسن)

«ادبیات به منزله‌ی کلام» (راجر فالر)

«سبک‌شناسی» (پیتر بَری)

چاپ چهارم کتاب زبانشناسی و نقد ادبی در 132صفحه، شامل واژه‌نامه‌ی فارسی به انگلیسی، واژه‌نامه‌ی انگلیسی به فارسی و نمایه (اشخاص، آثار و موضوعات)، توسط نشر نی منتشر شده است.

نظر شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (8)