معرفی کتاب «بکت و تئاتر معناباختگی»

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
نمایشنامه‌های معناباخته با شخصیت‌های عجیب‌وغریب و رویدادهای غیرمنطقی و دور از انتظار، خواننده را بهت‌زده و گیج می‌کنند تا جهانی بی‌معناشده و روابطی مضحک و دلهره‌آور میان انسان‌های روزگارِ ما را به نمایش بگذراند.

درنگ| در کتاب بکت و تئاتر معناباختگی، ترجمه‌ی حسین پاینده، مشهورترین آثار ساموئل بکت معرفی و نقد می‌شوند که در زمره‌ی برجسته‌ترین و تأثیرگذارترین نمایشنامه‌نویسان مدرن قرار دارد. نام بکت با جنبش موسوم به «معناباختگی» گره خورده است که در اوایل نیمه‌ی دوم قرن بیستم در تئاتر اروپا شکل گرفت. «معناباختگی» (یا Absurdity که مترجمان ایرانی در گذشته معادل «تئاتر پوچی» را برای آن به کار می‌بردند) نحله‌ای از نمایشنامه‌نویسیِ مدرن است که ریشه در فلسفه‌ی اگزیستانسیالیسم دارد و اندیشمندان و نویسندگانی همچون ژان‌ـ‌پل سارتر، آلبر کامو و فرانتس کافکا نقش بسزایی در شکل‌گیری مبانیِ آن ایفا کردند. نمایشنامه‌های معناباخته با شخصیت‌های عجیب‌وغریب و رویدادهای غیرمنطقی و دور از انتظار، خواننده را بهت‌زده و گیج می‌کنند تا جهانی بی‌معناشده و روابطی مضحک و دلهره‌آور میان انسان‌های روزگارِ ما را به نمایش بگذراند. آثار بکت، بویژه شاهکار او نمایشنامه‌ی در انتظار گودو، عرف‌های نمایشنامه‌ی خوش‌ساخت را بر هم می‌ریزند و با نشان دادن مخمصه‌های دردناک و در عین حال خنده‌آورِ انسان‌های مفلوک، تصویری از زندگیِ پُراضطرابِ ما در جهانی بیگانه و بیرحم به دست می‌دهند. در این کتاب، پس از تبیین ویژگی‌های تئاتر معناباخته، نمایشنامه‌های مهم بکت از منظر مضامین و تکنیک‌های معناباختگی در آن‌ها مورد بررسی نقادانه قرار گرفته‌اند.

عنوان فصل‌های این کتاب به قرار زیر است:

«مختصری دربارهی زندگی بکت»

«جایگاه بکت در تئاتر معناباختگی»

«نقد نمایشنامه‌ی در انتظار گودو»

«نقد نمایشنامه‌ی دست آخر»

«نقد نمایشنامه‌ی همهی افتادگان»

«نقد نمایشنامه‌ی بازی بدون حرف (1)»

«نقد نمایشنامه‌ی آخرین نوار کراپ»

این کتاب که ویراست سوم آن در 139 صفحه توسط انتشارات فرهنگ جاوید چاپ شده، دارای نمایه و نیز بخشی تحت عنوان «تصاویر» است که شامل عکس‌های متعددی از بکت و اجرای نمایشنامه‌هایش می‌شود.

نظر شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (31)