معرفی کتاب «داستان کوتاه در ایران»/ جلد اول

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
جلد اول: داستان‌های رئالیستی و ناتورالیستی
در جلد نخستِ این کتاب، دکتر پاینده علاوه بر تحلیل‌های موردی و اشاره به داستان‌های متعدد، مجموعاً پانزده داستان کوتاه به قلم نویسندگان رئالیست و ناتورالیست ایرانی و یک داستان از ادبیات کهن فارسی (هزار و یک شب) را به‌طور مشروح نقد کرده است.

درنگ| کتاب داستان کوتاه در ایران که در سه جلد توسط حسین پاینده تألیف شده است، با تأکید بر ضرورت شناخت شالوده‌های نظریِ داستان کوتاه به عنوان پیش‌شرط نقد، هم نظریه‌های این ژانر را معرفی می‌کند و هم این‌که کاربرد آن نظریه‌ها را در نقد عملیِ برگزیده‌ای از شاخص‌ترین و صناعتمندترین داستان‌های کوتاه ایران نشان می‌دهد. ساختار جلد اول از این قرار است: در بخش نخست، مفاهیم و نظریه‌های داستان رئالیستی و داستان ناتورالیستی معرفی شده‌اند. در بحث راجع به این مفاهیم و نظریه‌ها، نویسنده رویکردی میان‌رشته‌ای در پیش گرفته و لذا رئالیسم و ناتورالیسم در ادبیات را از راه قیاس با همین سبک‌ها در هنرهای بصری (عمدتاً نقاشی و بعد سینما) تبیین کرده است. در بخش بعدی، نقدهای مشروحی بر داستان‌های ممتازی که با این دو سبک‌ نوشته شده‌اند ارائه گردیده است. در بخش پایانیِ این مجلد، قرائت‌های نقادانه از داستان‌های بیشتری به دست داده شده است که تحولات مهم در زمینه‌ی مضامین و تکنیک‌های داستان کوتاه ایران را به نمایش می‌گذارند. در جلد نخستِ این کتاب، دکتر پاینده علاوه بر تحلیل‌های موردی و اشاره به داستان‌های متعدد، مجموعاً پانزده داستان کوتاه به قلم نویسندگان رئالیست و ناتورالیست ایرانی و یک داستان از ادبیات کهن فارسی (هزار و یک شب) را به‌طور مشروح نقد کرده است. در میان داستان‌های نقدشده در این مجلد، که ضمناً متن کامل‌شان در کتاب گنجانده شده است، به داستان‌هایی از نویسندگانی مانند صادق هدایت، بزرگ علوی، جلال آل‌احمد، غلامحسین ساعدی، صادق چوبک، احمد محمود، محمود دولت‌آبادی، علی‌اشرف درویشیان، اسماعیل فصیح و دیگران برمی‌خوریم.

چاپ دوم کتاب داستان کوتاه در ایران، جلد اول: داستان‌های رئالیستی و ناتورالیستی در 583 صفحه، شامل نمایه، توسط انتشارات نیلوفر منتشر شده است.

 

نظر شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (13)