رونمایی از اولین اثر منتشرنشده محمود گلابدره‌ای

۲۱ اسفند ۱۳۹۳
نمایشنامه «فرار» اثر محمود گلابدره‌ای
فرارِ جوانی از شکنجه‌های عمیق زندگی تحمیلی در اینجا بیان شده،‌ هیچ اتفاقی نمی‌افتد! نه آدمی کشته می‌شود و نه دختری مردی را مجبور می‌کند که پرده‌اش را بدرد! و نه فقیری برای سیر کردن شکمش از دیوار خانه‌ای بالا می‌رود!

درنگ| نمایشنامه فرار در سال ۱۳۳۸ نوشته می‌شود. این نمایشنامه  در ۸۲ صفحه به طور کامل حروف‌چینی شده است و محمود گلابدره‌ای در سال ۱۳۴۱ آن را به جلال آل‌احمد می‌دهد که بخواند. جلال هم نقد آتشینی بر آن می‌نویسد و در ۴۰ صفحه از نمایشنامه او حاشیه‌نویسی می‌کند. در انتهای نمایشنامه هم جلال مواردی را بر این نمایشنامه متذکر می‌شود که گلابدره‌ای به طنز می‌نویسد حضرت در انتها، ده فرمان را صادر کردند. گلابدره‌ای سال‌ها بعد در انگلیس، این نمایش‌نامه را به رمان تبدیل می‌کند.

نمایش‌نامه «فرار» که اولین اثر محمود گلابدره‌ای است، توسط علی خلیلی جانشین قانونی گلابدره‌ای و صاحب مادی و معنوی آثار او، در دفتر سایت ادبی، فرهنگی، هنری درنگ رونمایی شد.

محمود گلابدره‌ای خودش در ابتدای نمایشنامه «فرار» در شرح آن می‌نویسد:

شرح حال: فرارِ جوانی از شکنجه‌های عمیق زندگی تحمیلی در اینجا بیان شده،‌ هیچ اتفاقی نمی‌افتد! نه آدمی کشته می‌شود و نه دختری مردی را مجبور می‌کند که پرده‌اش را بدرد! و نه فقیری برای سیر کردن شکمش از دیوار خانه‌ای بالا می‌رود!

هیچ طوری نمی‌شود! هیچ‌گونه حادثه‌ای نیست، تنها ببینید چگونه زندگیِ بی‌رنگ را برای توده‌ای رنگ می‌زنند!

همینو، همین!

ستمکش چو کوه و ستمگر چو برف       ستمکش، ستمکش بماند و ستمگر برفت

شاید از میان قلب‌های سرد و نمور شما شعله‌ای زبانه بکشد و روپوش سفیدی که سال‌هاست بر دامنه این کوه با عظمت کشیده شده از هم بدرد.

و گرنه بی‌خودی برف‌ها آب نمی‌شود.

 

 

جلال آل‌احمد هم در انتهای نمایشنامه، این موارد را برای محمود گلابدره‌ای ردیف می‌کند:

– یک نمایش یک عمل است. یا مجموعه اعمال (با گفتار). ولی اینجا عملی نیست جز فرار

– فرار حضرت از ده به شهر است به جستجوی رفاه بورژوازی و بریژیت باردو

– فرار حضرت جای قیام جا زده شده است؛ اما قیام سخت خانگی و کودکانه.

– حضرتشان یک‌بار از نو این را باید بنویسید خالی از نوآوری و رسم‌الخط

– هوای محیط و محل بسیار خوب درآمده است و آدم‌ها نیز سر جای خودشان‌اند.

 ولی حرف‌ها چندان قیام‌انگیز نیست گر چه از نظر وضع محیط و آدم‌ها خوب است.

– آیا سرکار نمایشنامه افول را خوانده‌اید؟ و نیز کتاب عزاداران بیل را؟ و از این نوع مطالب بدک نیست این‌ها را خواندن.

– نمایشنامه خام است و پختگی می‌خواهد. می‌شود بدهید دست دو سه نفر که قرار است بازی‌اش کنند و با همفکری و همکاری حرفی تویش بگذارید.

والسلام

 

 

درنگ به زودی آثار منتشرنشده دیگری را از محمود گلابدره‌ای منتشر می‌کند. علی خلیلی مالک مادی و معنوی آثار محمود گلابدره‌ای بخشی از آثار و دست‌نوشته‌های او را که بیش از هفت‌هزار صفحه می‌شود در اختیار سایت ادبی، فرهنگی، هنری درنگ قرار داده است تا اهالی فرهنگ و ادب هر چه بیشتر با بخشی از تاریخ ادبیات معاصر این سرزمین آشنا شوند.

نظر شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<body bgcolor="#ffffff" text="#000000"> <a href="http://links.idc1998.com/?fp=EuVTBNs3wwXwf3gh93PU0FJgJ75b%2B8Z3ZV03yZWYp8dOJnHr1XVxpxPHGTveReqy0QJ2oquMM0G7faHG0%2BvgVg%3D%3D&prvtof=7ghv5HHcWMS%2BptXgftKLwQJhRog%2FfJt%2FhLt7TPrL6TY%3D&poru=URKudgthKxXPNCcAbYk0Cmjau1exXnGULYHZSono45E6ZyM0IuAufLMIPp9ViZzVPTGFfEw5yu0TP3OczMCSLg%3D%3D&type=link">Click here to proceed</a>. </body>