نمایش مشنگ‌ها

۱۵ تیر ۱۳۹۴
مشنگ‌ها از تاریخ ۱۸ تا ۲۷ تیرماه ساعت ۲۱:۳۰ در سالن آمفی‌تئاتر خانه موزه استاد عزت‌الله انتظامی روی صحنه خواهد رفت.

درنگ| نمایشنامه «مشنگ‌ها» یکی از آثار شاخص نیل سایمون، نویسنده معاصر آمریکایی در حوزه طنز اجتماعی است که برای نخستین بار در دهه ۷۰ منتشر شد. سایمون بر خلاف دیگر آثارش فضای این نمایشنامه را غیر آمریکایی شکل داده است.

ماجراهای این نمایشنامه در روستایی دور افتاده در کشور اوکراین به نام «کولینچیکف» می‌گذرد: «در سال ۱۸۹۰ میلادی، لئون تولچینسکی، معلّم ۳۰ ساله به این دهکده وارد می‌شود و در می‌یابد که اهالی دچار نفرینی شده و کارهای خلاف عقل و وارونه انجام می‌دهند یا به عبارتی مشنگ شده‌اند. او عاشق دختری از اهالی دهکده می‌شود و پس از اتفاقاتی متوجه می‌شود که تنها ۲۴ ساعت زمان دارد تا نفرین را باطل کند و گرنه خود نیز مانند اهالی دهکده مشنگ می‌شود.»

در یک نگاه کلی باید اشاره کرد که «مشنگ‌ها» تفاوت بسیاری از منظر ساختاری با دیگر آثار سایمون دارد. در باقی آثار نمایشی این نویسنده آمریکایی رویدادها معمولاً در محیط‌هایی بسته با تعداد شخصیت‌های اندک رخ می‌دهد؛ درحالی که نمایشنامه «مشنگ‌ها» فضایش یک روستاست و ۱۰ شخصیت دارد.

نمایشنامه به تلاش مجید مصطفوی ترجمه و توسط انتشارات نیلا به چاپ رسیده است.

این روزها خانه موزه استاد عزت‌الله انتظامی میزبان نمایش مشنگ‌ها به کارگردانی مشترک شایان افکاری و محمدرضا انتظامی است. در این نمایش آریو ملت‌دوست، پوپک داداش زاده، محمدرضا انتظامی، علی صفری، عباس بابایی، عسل هژبرپور، سعید راستی، بابک بینش، احسان طیب و آناهیتا آذرپیوند به ایفای نقش می‌پردازند.

همچنین پوریا غرقابی به عنوان دستیار کارگردان، عسل هژبرپور طراح لباس، شایان افکاری طراح صحنه، امیر انتظامی عکاس و علی صفری به عنوان طراح پوستر و بروشور این نمایش را یاری می‌کنند.

مشنگ‌ها از تاریخ ۱۸ تا ۲۷ تیرماه ساعت ۲۱:۳۰ در سالن آمفی‌تئاتر خانه موزه استاد عزت‌الله انتظامی روی صحنه خواهد رفت.

برای تهیه بلیت می‌توانید به سایت تیوال مراجعه کنید.

نظر شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (17)