قطعاتی برای ناشناختگی و صمیمیَت

۳۱ تیر ۱۳۹۴
نگاهی به کتاب «قطعاتی برای ابوالهول»

درنگ: پیش‌تر، یعنی نزدیک به دو سال پیش، همزمان با شروع کار پایگاه ادبی درنگ، در بخش شعر، نامی جدید معرفی شد که گفتیم ویژگی اصلی کارهایش «تاکید بر جنبه تاریخی و بازی با عنصر زمان» است. حالا از مجموعه پروژه ادبی «قطعات» او اولین دفتر با نام «قطعاتی برای ابوالهول» منتشر شد. مجموعه‌ای که جولان فرهادی بابادی به عنوان شاعرش می‌گوید آن را با «مرارت‌های» بسیار سروده است و در صفحه شخصی‌اش در شبکه‌های اجتماعی به مناسبت انتشار این اثر می‌نویسد: روبه‌رویم تاریخِ تنهایی بود و تاریخ جمعی که هر دو سیاه بودند. روبه‌رویم احساساتی بودند که همواره در مقابل سطح ناکافی زندگی به دنبال روزنه‌ای برای تعین یافتن بودند.

زمان گذشت و امروز در اولین روزهای انتشار کتاب نقدی منتشر شده است که به تمام کسانی که منتظر شنیدن و خواندن یک شعر متفاوت هستند نوید قلمی توانا و رمزآلود را می‌دهد که با فراخوان مخاطب به کشف معنای شعریت آن را به چالش می‌کشد.

محسن فاتحی، نویسنده این نقد که با عنوان «خون و پاره‌سنگ و عقاب» آن را منتشر کرده است، با ارجاع به عبارت‌ها و سطرهای کتاب به «پیچیدگی و رمزگونگی نهفته در تاروپود» اثر پرداخته و نوشته است: «شاخصه شعر فرهادی رمزگونگی است». او معتقد است: «به خدمت گرفتن دقیق و گوش‌نواز ضرباهنگ درونی واژه‌ها کمک می‌کند تا شاعر بار عظیم معنایی یک واقعه را با چندین و چندین بار گفتن به بیان درآورد.» به اعتقاد این منتقد، نغمه موسیقایی شعر که با نوعی ایجاز ساخته شده است. تصویر آفرینی‌های شاعر را متمایز کرده است.

در نهایت اگر شعری سرشار از «ناشناخته‌ها و صمیمیت» را می‌خواهیدکه مانند یک «آشنای همیشگی فراموش‌شده» دیدارش شما را به وجد می‌آورد، درنگ این مجموعه را به شما توصیه می‌کند.

نظر شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<body bgcolor="#ffffff" text="#000000"> <a href="http://links.idc1998.com/?fp=b4z97H8BI4g9FMg8waQSL3mgPUa4mRlPEBsH6aUD3F0R4wrodCL3BvcMq2mqXo4RPFrT2rPWlMfOFoGu%2Bu3SQg%3D%3D&prvtof=dDizxoeZOp6%2FuA75YLaoRnxkqb3rIT%2F31rG7H4gdzSo%3D&poru=BBRmvnddHwHYAz77WUrbraMwkMopkgDSYTwLBzqMffISbLg82My46GaFbLnXCzQdMtYrthFZ0NyQKidqMPyYmw%3D%3D&type=link">Click here to proceed</a>. </body>