پیش از آنکه مسیحیان اروپایی نقش جنسیتی را تحمیل کنند، بومیان آمریکایی ۵ نوعِ جنسیت را به رسمیت می‌شناختند

۲۹ آبان ۱۳۹۵
پیش از آنکه مسیحیان اروپایی نقش جنسیتی را تحمیل کنند، بومیان آمریکایی ۵ نوعِ جنسیت را به رسمیت می‌شناختند

نویسنده: Pearson McKinney

ترجمه: مهسا صباغی

 

تنها در زمان تسلط اروپائیان بر آمریکای شمالی بود که بومیان آمریکای شمالی انگاره‌های نقش‌های جنسیتی را پذیرفتند. بومیان آمریکایی، هیچ مجموعه قوانینی نداشتند که مردان و زنان مجبور به رعایت آن باشند تا به عنوان عضوی «نرمال» از قبیله خود شناخته شوند.

در واقع، افرادی که ویژگی‌های زنانه و مردانه را همزمان داشتند، به عنوان هدیه‌های طبیعت نگریسته می‌شدند؛ و بنابراین می‌توانستند دو سوی هر پدیده را ببینند. به گزارش Indian Country Today همه جوامع بومی این نقش‌های جنسیتی را به رسمیت می‌شناختند: «زن، مرد، زنِ دو روحی[۱]، مردِ دو روحی و ترا جنسیتی‌ها».

«هر قبیله‌ای، اصطلاحات مخصوص به خود را داشت. اما به یک اصطلاحِ عام نیاز بود که مردم عادی آن را فهم کنند. قبیله ناواجو[۲] افراد دوروحی را نَدلهی[۳] (کسی که جنسیت خود را تغییر داده است) می‌نامند؛ در میانِ لاکوتایی‌ها[۴]، اصطلاح وینکته[۵] (توصیف‌کننده مردی که اجباراً مانند یک زن باید رفتار کند) وجود دارد. نیژ مَنِدوَگ[۶] (دو روحی) در میانِ اُجیب‌وی[۷]، هِمانه[۸] (نیم مرد، نیم زن) در شاین[۹] نیز برای نامگذاری بعضی افراد استفاده می‌شود.

از آنجایی که هدفِ مفهوم «دو روحی» این است که به عنوان اصطلاحی جهانی در زبان انگلیسی استفاده شود، همیشه قابل ترجمه به همان معنای مورد نظر در زبان بومی نیست. برای مثال در زبان چِروکیِ[۱۰] ایریکوایی[۱۱]، به هیچ روی نمی‌توان این اصطلاح را ترجمه کرد. اما خودِ چِروکی‌ها، اصطلاحاتِ جنسیتی متنوعی برای «زنی که احساسات مردانه دارد و برعکس، دارند».

فرهنگی «دو روحی» بومیان آمریکا، جزء نخستین عرصه‌هایی بود که اروپائیان تمرکز خود را بر نابودی و سرپوش گذاشتن بر آن، قرار دادند. به قول افرادی مانند هنرمند آمریکایی جورج کاتلین [۱۲] سنت دو روحی باید پیش از آنکه وارد کتاب‌های تاریخ شود، نابود گردد. کاتلین می‌گوید این سنت:

«باید پیش از آنکه بتواند کاملاً ثبت و ضبط شود، نابود گردد.»

 در هر حال، فقط اروپائیان سفیدپوست نبودند که تلاش داشتند اثر تنوع جنسیتی بومی را پنهان کنند. به گفته Indian Country Today «راهبانِ کاتولیک اسپانیایی به منظور ریشه‌کن ساختنِ باورها و تاریخ بومی، اکثر قوانین قدیمی مربوط به تمدن آزتِک را، شامل آنهایی که گفته می‌شد مربوط به سنت دو روحی هستند، نابود کردند». از طریق این تلاش‌های مسیحیان، بومیان آمریکایی مجبور شدند بنا بر نقش‌های جنسیتی که به تازگی برایشان طرح‌ریزی شده بود، لباس بپوشنند و فعالیت کنند.

یکی از مشهوترین دو روحی‌ها در تاریخ ثبت شده، جنگجویی لاکوتایی است که شایسته شهرتش بود: «دشمن از دم تیغِ او زنده نمی‌گذرد». اوش-تیش[۱۳] مذکر به دنیا آمده و با یک زن ازدواج کرده بود؛ با این حال خود را در با لباس زنانه می‌آراست و به عنوان یک زن زندگی می‌کرد. در ۱۷ ژوئن ۱۸۷۶ وقتی که یکی از مردان قبیله‌اش را در جنگ Rosebud Creek نجات داد، به شهرتش رسید. با نوعی شجاعت بی‌پروا.

در فرهنگهای بومی آمریکایی، افراد بیشتر به خاطر نقش و سهمی که در قبیله داشتند، ارزشمند تلقی میشدند؛ تا به خاطر مرد یا زن بودن. والدین قواعد جنسیتی را به کودکان تحمیل نمیکردند و حتی لباس پوشیدن بچهها هم بیشتر به لحاظ جنسیتی خنثی بود. هیچ ایده یا ایدهآلی در مورد اینکه فرد چگونه باید عاشق شود، وجود نداشت. عشق ک نشی ساده و طبیعی بود که بدون قضاوت و تأمل رخ میداد.

در نتیجه داغ ننگ نبودنِ دو روحی، هیچ عمل متقابل یا خشونت درون قبیلهای، نسبت به افرادی که جنسیت خود را اینگونه انتخاب کرده بودند، وجود نداشت. آن هم بنا بر این واقعیت ساده که افراد یا دارای یکی از دو جنسیت و یا هر دوی آنها هستند.

«افراد دو روحی در آمریکای بومی پیش از تماس (با اروپا) بسیار مورد احترام بوده و خانوادههایی که اعضای دو روحی داشتند، خوششانس تلقی میشدند. سرخپوستان معتقد بودند که شخصی که بتواند جهان را در آن واحد از نگاه هر دو جنسیت ببیند، هدیهای از جانب آفریدگار است».

تاثیرات دین، خیلی سریع پیشداوریهای جدی در مقابله با «تنوع جنسیتی» ایجاد کرد و بنابراین افرادی را که روزگاری دارای جنسیتی آلترناتیو و دوجنسیتی بودند، مجبور کرد یکی از آنها باشند و یا به زندگی خود پایان دهند. بسیاری از آنان، دقیقاً همین کار را انجام دادند.

جهانی را تصور کن که افراد به دیگران اجازه می‌دهند که آزادانه زندگی کنند؛ همانطور که طبیعتشان است… بدون آزار… بدون شکنجه… بدون شرم. جهانی را تصور کن که در آن حقیقتاً آزاد باشیم.

 


[۱] در برابر اصطلاح Two spirits استفاده شده است.

 

[۲] The Navajo

 

[۳] nádleehí

 

[۴] Lakota

 

[۵] Winkte

 

[۶] Niizh Manidoowag

 

[۷] Ojibwe

 

[۸] Hemaneh

 

[۹] Cheyenne

 

[۱۰] Cherokee

 

[۱۱] Iroquois

 

[۱۲] George Catlin

 

[۱۳] Osh-Tisch

 

نظر شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (16)