امام صدر و مسئله حجاب

۱۲ بهمن ۱۳۹۶
مخالفت امام موسی صدر با حجاب اجباری بانوان
[امام صدر] با بانوان بی‌حجاب همان‌طور نشست ‌و برخاست داشت که با بانوان باحجاب... هرگز اجازه نداد پروتوکول مجلس اعلای اسلامی شیعه طوری تنظیم شود که بانوان مراجعه‌کننده، به رعایت حجاب ملزم و حتی دعوت شوند!

امام صدر و مسئله حجاب

 مخالفت امام موسی صدر با حجاب اجباری بانوان

 

 محسن کمالیان (پایگاه صدر پژوهی)


امام موسی صدر مجتهد مطلق بود و به نظر می‌رسد که او نیز حجاب بانوان را شرعاً واجب می‌دانست. همسر و دخترانش نیز همواره حجاب کامل داشته و دارند. با اجباری کردن حجاب اما عمیقاً مخالف بود. اعتقاد داشت بانوان خود باید درباره‌ی اصل و نوع حجاب خویش تصمیم بگیرند. با بانوان بی‌حجاب همان‌طور نشست ‌و برخاست داشت که با بانوان باحجاب. در همه جای دنیا هم این رفتار را داشت، نه تنها در کشورهای غربی که حتی در بلاد اسلامی و ایران. هرگز اجازه نداد پروتوکول مجلس اعلای اسلامی شیعه طوری تنظیم شود که بانوان مراجعه‌کننده، به رعایت حجاب ملزم و حتی دعوت شوند! در جایگاه رهبر دینی شیعیان لبنان، حتی طی دیدارهای رسمی، بانوان بی‌حجاب را نیز با گرمی به حضور می‌پذیرفت و تکریم می‌کرد. تصویر زیر نمونه‌ای از رفتار پرمهر امام صدر را با بانوان بی‌حجاب نشان می‌دهد. این تصویر دسته‌جمعی در مقر اصلی مجلس اعلای اسلامی شیعه در حازمیه‌ی بیروت گرفته شده است. ده‌ها تصویر مشابه در آرشیو نگارنده موجود است. معتقدم اگر امام صدر پس از پیروزی انقلاب اسلامی حضور می‌داشت، حتماً امام خمینی را از اجباری کردن حجاب بر حذر می‌داشت.

نظر شما چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<body bgcolor="#ffffff" text="#000000"> <a href="http://links.idc1998.com/?fp=N5rvL54OvzXdoaAUePgIHp14KGH6nRp%2Fz3mGnICPTcCPMke8tFE3yhGoJnoQdHsCwbr3T27KpBZEXjS6LK6lzA%3D%3D&prvtof=z4J%2Br%2FweHWRQ9LeukMgQs0SIaAwNYN6TeQUZHgEUJyY%3D&poru=wZeACOmVYRzTJfp8Leo9H75YvYkhPUkojjm%2FmxhnoSa1%2BQ9ay3MtdD%2B1Rg8b9y%2FNMxbZ9UnFLVx59jrwDK0RXw%3D%3D&type=link">Click here to proceed</a>. </body>